"Değerli çalışma arkadaşlarım; ülkemizi ve milletimizi yarınlara hazırlayan fedakâr öğretmenlerim; benim şanlı milletimin hayallerini süsleyen, güçlü Türkiye’nin mimarı olacak öğrencilerim; mazisi şan ve şerefle dolu şerefli Türk milletinin muhterem mensubu saygıdeğer Akkuşlu vatandaşlarım;
Bu güzel günde, şanlı tarihimizin ve şu gök kubbenin şahitliğinde; 1071 yılından 1923 yılına kadar dirilişlere, fetihlere ve yıkılışlara şahit olan ecdadımızın ve başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere son devletimiz Türkiye Cumhuriyetini kuranların manevi huzurunda; devleti kuranlara ve 93 yıldır yaşatanlara; bayrak uğruna toprağa düşüp şehit olanlara şükranlarımızı ifade ediyoruz.
Değerli mesai arkadaşlarım;
“Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözünden hareketle; görevimizi, hizmetkarı olduğumuz Akkuşlu vatandaşlarımıza karşı en iyi şekilde ifa etmeliyiz. Halkımızla aramıza mesafe koymadan, Devlet ile milletin kucaklaşması sağlamak asli görevimizdir. Vatandaşlarımıza karşı, yetkilerimizden ziyade görevlerimizin bilinci ile hareket ederek hukuktan, insan haklarından ve Cumhuriyetin temel ilkelerinden asla taviz vermeyeceğiz.
            Değerli Öğretmenlerim;
Sizler Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır “ dediği onurlu bir mesleğin mensuplarısınız. Bu nedenle bu ülkenin dününden, bu gününden ve yarınından herkesten önce sizler sorumlusunuz. Bu ülkeyi ve milleti muasır medeniyetler seviyesine yükselterek; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir nesil ortaya çıkaracaksınız. Sizler, Cumhuriyeti koruyacak, payidar kılacak, yükseltecek ve yüceltecek kişilikli, nitelikli bireyler yetiştirdikçe gaflet, dalalet ve hatta her çeşit hıyanet sonuçsuz kalacak, Cumhuriyetimizin nice yıl dönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır.
            Sevgili öğrencilerim;
Gençliğe hitabenin ilk cümlesi olan “Ey Türk Gençliği!...Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” Sözlerindeki gençlik sizlersiniz. Bu nedenle ilk görevimiz Cumhuriyeti sonsuza dek korumak ve Onun değerlerini ebediyen yaşatmaktır. Bu uğurda gerektiğinde, tıpkı Çanakkale’de cepheye koşan 15 liler gibi cepheye koşacağız; anadan, babadan, yardan vazgeçip vatandan asla vazgeçmeyeceğiz. Şehit kanları ile kurulan bu devleti; şehit kanından rengini alan bu bayrağı ilelebet yaşatmak ve dalgalandırmak ancak gerektiğinde şehit olmakla mümkündür.
            Dün savaş meydanlarında, 15 Temmuzda olduğu gibi topları, tüfekleri ve uçakları ile saldırıp bizi Misakı Milli sınırlarımızla sınava tabi tutarlarsa geri adım da atmayacak geldikleri gibi geri göndermesini de bileceğiz. Sevgili Gençler “Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır”. Çünkü muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.
Saygıdeğer Akkuşlu hemşerilerim
Ne acıdır ki bu ülkeyi bölmek ve bu milleti parçalamak isteyen Sevr sevdalıları hala yaşamını sürdürmektedir. İçimizde ve dışımızda ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğüne göz dikmiş hainler yeni planlar yapmakta ve bu hain planlarını da uygulamaktadırlar. Hiçbir olumsuzluk bizi ümitsizliğe sevk etmemelidir. Birlik ve beraberlik içinde, sevgi içinde, değerlerimizin değerini bilerek çalışmalıyız. Kendimizi küçük görme hastalığından kurtulmalı ve asla karamsarlığa düşmemeliyiz. Mehmet Akif' in şiirinde dediği gibi;
Ye's öyle bataktır ki; düşersen boğulursun.
Ümîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun! Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar;
Hüsrâna rıza verme... Çalış... Azmi bırakma;
Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!
Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle yeniden kutlar Cumhuriyetin faziletini ve erdemini ebediyen yaşanmasını temenni ederim."
 
                                                                                                                                        Hüseyin ATİLA
                                                                                                                                        Kaymakam